КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ
Імунітет: як він працює і як його підтримати
Щоб протистояти неприємним чинникам, у кожної людини є невидимий захист. Він працює щодня, перемагаючи бактерії, віруси і несприятливі чинники. Це імунітет. Як і будь-яка важлива система, він сам потребує захисту, підтримки і зміцнення.
Як це працює
Імунітет походить від латинського immunitas означає «звільнення». Це специфічний захист організму, який робить його стійким до збудників інфекцій, негативної дії мікроорганізмів паразитів і токсичних речовин. Імунна система — це безліч складових, розкиданих по всьому тілу. Це і судини, і капіляри, і окремі клітини. Все тіло пронизане ними, тому поняття «імунітет» сприймається абстрактно. Печінка, нирки, серце — конкретні органи, які розташовані в одному місці, їх можна відчути, помацати. З імунною системою такого зробити не можливо, але у неї також є свої важливі органи
- Тимус (вилочкова залоза). У ній формуються особливі Т-лімфоцити, які протистоять небезпеці. Тимус підлягає інволюції з віком. Це означає, що після 16 років маса залози поступово знижується, і клітини замінює жирова тканина, кількість лімфоцитів йде на спад. Цю важливу залозу називають органом молодості.
- Кістковий мозок. Містить інші клітини імунного захисту і є основою кровотворення.
- Крім основних органів, до імунного захисту відносяться селезінка, мигдалики, аденоїди, лімфатична система.
ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ
Імунітет — це складна структура, він має свої види:
Природний
Штучний
Вроджений
Людина успадковує його від матері, антитіла до хвороб успадковуються при народженні
Набутий
З'являється після перенесеного захворювання. Бактерії і віруси виділяють чужі білки, коли вони потрапляють у кров, виробляються антитіла
Активний
З'являється після вакцинації
Пасивний
З'являється при штучному введенні антитіл, наприклад при вливанні плазми крові людини, яка вже перехворіла
Чому імунітет погіршується
Фраза "слабкий імунітет" відома кожному. Кажуть, що імунітет може знижуватися, падати, слабшати. Що це означає і що впливає на цей процес?
Зниження імунітету з медичної точки зору — це ослаблення його здібностей протистояти несприятливим чинникам. Коли організм зустрічається з патогеном, чужорідною речовиною, паразитом, вмикається механізм захисту. Він складається з вироблення ряду клітин і речовин, які борються з чужинцем. Захисні клітини відповідають за клітинну ланку імунітету, а захисні речовини (антитіла, лізоцим тощо) – за гуморальну ланку. Серед клітин-захисників розрізняють:
- Т-лімфоцити. Розпізнають і вбивають патоген.
- В-лімфоцити. Виробляють антитіла - речовини, які зв'язуються з чужими білками. Інактивують ікс і виходять разом із ними назовні.
- Нейтрофіли. Вони харчуються чужорідними клітинами, але руйнуються самі. Приклад роботи — гнійне запалення.
- Макрофаги. Також харчуються патогенними клітинами, але самі не руйнуються.
- Еозинофіли. Борються з паразитарним зараженням (гельмінтами, аскаридами).
За деяких умов формування цих клітин падає, не виробляються антитіла або вони з'являються в малій кількості. Тоді лікарі говорять про послаблення імунітету. Це може стосуватися одного або компонентів імунної системи.
Декілька факторів, які призводять до ослаблення імунітету:
- шкідливі звички;
- недосипання;
- постійний стрес;
- нестача вітамінів і мінералів;
- хронічні захворювання внутрішніх органів;
- зайва вага;
- робота в несприятливих умовах.
У деяких випадках імунітет навпаки працює надмірно і уражає власні органи. Коли клітини імунітету сприймають рідний орган за чужака, розвиваються аутоімунні захворювання. Механізм цього процесу до кінця не вивчений, але він з'являється за дефіциту природних Т-лімфоцитів [3]
Що таке імунодефіцит?
Найважчі ситуації виникають за порушення роботи самої імунної системи й ї основних органів - тимуса (вилочкової залози), кісткового мозку, селезінки. На фоні різних захворювань розвивається імунодефіцит. Це стан, за якого імунітет не може впоратися своїми силами. Людина не просто часто хворіє, а наражається на ризик хронічних процесів й інших небезпечних станів.
Імунодефіцит може проявлятися так:
- наявність аутоімунних патологій;
- часті алергічні реакції на різні фактори;
- складний перебіг респіраторних захворювань;
- розлади шлунка втрата ваги;
- зниження температури тіла;
- інфекційні процеси внутрішніх органів.
Для діагностики захворювання проводять дослідження крові і роблять імунограму.
Ознаки ослабленої імунної системи
Ослаблений імунітет проявляється схильністю до частих застуд. Крім цього, про зниження його функції говорять такі ознаки [4]
- постійна втома;
- проблеми з волоссям, нігтями і шкірою;
- захворювання ясен, руйнування зубів, карієс;
- дисбактеріоз кишківника.
Варто також відвідати імунолога, якщо у дитини виникає ускладнення після вакцинації ослабленими вакцинами. Своєчасна постановка діагнозу допомагає боротися з причинами поганого імунітету. В деяких випадках призначають спеціальні препарати для стимуляції системи.
Головні вороги – ГРВІ
Вірусні інфекції вважаються головними ворогами імунної системи. Вони особливо активні в зимовий період, а якщо система ослаблена, можуть атакувати навесні. Причина міжсезонного ГРВІ - нестача вітамінів. Після зими, коли в раціоні харчування не вистачає вітамінів, розвивається гіповітаміноз, це завдає удару по імунітету і віруси легко потрапляють в організм. Разом з тим, імунітет людини не може без вірусних інфекцій, адже саме вони тренують його, роблять міцним, активізують вироблення антитіл. Віруси бувають різними і викликають різні наслідки. У випадках ГРВІ велику небезпеку несе не сам вірус, а ускладнення, які він викликає. Наприклад, при грипі може розвинутися пневмонія. Бактеріальна пневмонія лікується антибіотиками, а вірусну організм повинен перемогти сам. Існує ряд препаратів, які знищують сам збудник. На жаль, вони діють не на всі віруси. Виділяють основні збудники ГРВІ:
- грип і парагрип;
- риновіруси;
- аденовіруси;
- коронавіруси;
- ентеровіруси;
- респіраторно-синцитіальних інфекція.
Вірусні частинки передаються в основному повітряно-крапельним шляхом. Без носія вони не живуть занадто довго: вірус - паразит і йому необхідна жива клітина до існування.
Як зміцнити імунітет
Підняти імунітет допомагають 4 тактики:
- Спосіб життя | Фізична діяльність. Лайфстайл завжди відображається на обличчі, шкірі, внутрішніх органах і, звичайно ж, імунітеті. Наприклад, алкоголь і тютюн б'ють по печінці та селезінці. Остання є важливим органом імунної системи. Шкідливі звички заважають всмоктуванню мінералів і вітамінів, без яких не відбуваються важливі імунні реакції. Допомагає підвищити захист фізична активність - ранковий біг, спорт, контрастний душ, гімнастика.
- Дотримання дієти. Більшість вітамінів і мінералів для імунітету людина бере з їжі. У раціоні обов'язкові печінка, нежирне м'ясо, фрукти і овочі, бажані молочні продукти за відсутності непереносимості.
- ЗЗасоби, які зміцнюють життєві сили й імунний захист — вітамінно-мінеральні комплекси. Вони поповнюють запаси нутрієнтів, які важливі для нормальної роботи імунної системи людини.
- Вакцинація. Щеплення теж виступає фактором підвищення імунітету. Краще робити його в дитинстві за графіком проводити ревакцинацію у дорослому віці відповідно до календаря МОЗ України. Значно підвищити імунітет під силу кожному. Необхідна профілактика допомагає захистити організм від інфекцій або полегшити їх перебіг.
Як вітаміни і мінерали впливають на імунітет
Вітаміни та мінерали - незамінні речовини для організму. Вони беруть участь в усіх процесах на клітинному рівні. Стосується це і захисної функції. Роль вітамінів і мінералів для імунітету така:
Нутрієнт Роль в імунному захисті
Вітамін А
Сильний антиоксидант. Активує синтез антитіл IgE, IgG. Стимулює перетворення Т-кілерів і інших важливих складових імунної відповіді. При нестачі знижується вироблення В-лімфоцитів
Вітамін Е
Стимулює клітинний гуморальний імунітет. Мас антиоксидантну дію і позитивно впливає на клітини-макрофаги
Вітамін D
стимулює розмноження клітин, беручи участь в синтезі ДНК, підтрімує Т-лімфоцити
Вітамін B2
Важливий кофактор для кровотворення і вироблення антитіл
Вітамін B12
Нестача вітаміну призводить до розвитку імунодефіциту
С
Стимулює макрофаги і вироблення інтерферону.
Цинк
Підвищує вироблення Т-клітин і дозрівання В-лімфоцитів
Мідь
Підвищує активність макрофагів
Залізо
Входить до складу трансферину активує лімфоцити
Отримати всі нутрієнти з харчування дуже складно. Тому ВОЗ рекомендує вживати додаткові комплекси для нормалізації вітамінного статусу. Для підвищення імунітету це також важливий фактор.
Супрадин® Актив - вітамінно-мінеральний комплекс для дітей старше 12 років і дорослих. Він випускається в декількох формах, зокрема в шипучих таблетках, це зручно для людей, які не люблять ковтати таблетки. А для дітей дошкільнят Супрадин® продається у вигляді желейних ведмедиків, зірочок рибок або драже. Дітки з задоволенням їдять такі вітаміни.
1. ГО Словник Фармацевтична енциклопедія України
2. O. M. Бловолл. Кравчу, вд Бабаджан та ін КЛІНІЧНА Імунологія ТА АЛЕРГологія навчальний посібник меди сих ВНЗ Нпленя акредитації та медиеих факультетів університетів. p)
3. Дефіцит природних кілерних Т-клітин, Мальцев Д.В, інститут імунологи та алергології Національного медичного університету імені оо. Богомольця Міністерства охорони здоров'я України, Київ, Український единений часопис 1 (109) - 2015: Лікарю практику,
4. Лечебное питание при пониженном иммунитете. Зайцева И. А. 2011 год
5. ВОЗ, Положение мире относительно вакцин и иммунизации, третье издание, Краткое изложение
6. Р. В. Петров, Р. М. Хантов. Иммуногены и вакцины нового поколения 2011 год
7. https://boostimmunity.com/content/measles-worlds-largest-und-fastest moving-outbreak
8. Human Vitamin and Mineral Requirements, FAO/WHO expert consultation on human vitamin and mineral requirements, FAO 2001.