ВІТАМІНИ ТА МІНЕРАЛИ
Навіщо потрібні мінерали?
Усім відома користь вітамінів для організму, але вони - не єдине джерело життєвої енергії, адже людині потрібні й інші корисні нутрієнти. Це мінерали. Наскільки важлива їх роль для організму людини?
Що таке мінерали
Мінерали — це іони металів, необхідних організму для підтримки життєдіяльності. За їх вмістом у організмі виділяють три групи:
- макроелементи — потрібні в сотих частках відсотка (0,1%);
- мікроелементи — це речовини, потрібні в меншій кількості (0,001-0,00001);
- ультрамікроелементи — міститися в мільйонних частках.
Усі ці речовини прийнято називати "мінералами". Англійською мовою - dietary minerals. Потреба в мінералах може бути і не високою, але здобути їх важко навіть у цій кількості. Усі мінерали містяться в періодичній системі Менделеева, це окремі хімічні елементи. Наприклад, бор, залізо, марганець тощо. Всі вони вступають у біохімічні реакції, які протікають у організмі, а також долучаються до низки важливих структурних одиниць. Так, атоми заліза потрібні для побудови гемоглобіну, кальцій входить до складу кісток і зубів тощо. Тому важливо підтримувати рівень мінералів, використовуючи більше доступних способів.
Роль мінералів в організмі
Давно доведено, що здорова дієта з додаванням мінералів і вітамінів знижує ризик різних захворювань, інфекцій, серцево-судинних недуг[1].
Для чого потрібні мінерали [2]
- входять до складу всіх внутрішніх органів і систем на клітинному рівні;
- включаються в низку ферментів, від яких залежать важливі біохімічні реакції;
- проявляють антиоксидантні властивості: зменшують дію окисного стресу, допомагають боротися зі старінням клітин;
- допомагають імунній системі протистояти вірусам та інфекціям;
- приймають участь у передачі нервових імпульсів;
- приймають участь в обміні жирів, вуглеводів і гормонів;
- зміцнюють зуби і кісткову тканину;
- регулюють функцію внутрішніх залоз (наприклад, щитоподібної залози).
Нестача макро- і мікроелементів може спровокувати такі стани:
- порушена робота внутрішніх органів: серця, нирок, печінки, шлунково-кишкового тракту;
- втрата ваги або її надлишок;
- поганий зір;
- розвиток ендокринних і аутоімунних захворювань;
- ламкість нігтів і волосся, сухість шкіри;
- анемія;
- захворювання опорно-рухового апарату.
Щоденне споживання вітамінів і мінералів спрямоване на попередження цих станів. Якщо з'явилися перші симптоми дефіциту нутрієнтів: безсоння, апатія, втома — слід звернутися до лікаря.
Джерелами мінералів виступає їжа. Раціон харчування повинен бути розширений м'ясними продуктами і рибою. Важливу роль відіграють фрукти й овочі [3] — вони багаті на всі біологічно важливі нутрієнти, а також вітаміни, клітковину, амінокислоти. Додатково можна вживати вітамінно-мінеральні комплекси.
Як це працює
Вітаміни і мінерали: сумісність
Комплекс мікроелементів і вітамінів Супрадин® Актив розроблено з урахуванням рекомендацій ВООЗ [4] з щоденної потреби нутрієнтів. Вітаміни, мінерали та Коензим Q10, що входять до складу Супрадин® Актив,можуть допомогти позбутися відчуття втоми, зміцнити організм, зарядити його життсвими силами і енергією. Перед вживанням рекомендується проконсультуватися з лікарем.
1. Дослідження поживних мікроелементів мінералів середземноморському дослідженні здорового харчування, старіння і способу життя (MEAL). Дора Кастільоне, Армандо Платания, Алессандра Конти, Мариагиованна Фалья, Маурицио Д Урсо та Марина Марранцано. 2018 лип:
2. Определения терминов здоровья: минералы. Национальные институты здравоохранения, Управление по биологически активным добавкам
3. Fruit and Vegetable Contributions to Dietary Mineral Intake in Human Health and Disease Orville A Levander Agricultural Research Service, U.S. Department of Agriculture, Human Nutrition Research Center, Beltsville, MD 20705 HORTSCIENCE, VOL 25(12), DECEMBER 1990
4. Human Vitamin and Mineral Requirements FAO/WHO expert consultation on human vitamin and mineral requirements FAO 2001